Ana Sayfa > Yayınlar > Fotoğraf AlbümleriCumhuriyetin Başkenti

CB.jpg

 

Ben Ankara’da doğmadım. Ama ömrümün kırk yılı bu şehirde geçti. Doğduğum değil, yaşadığım, aşık olduğum, fotografı öğrendiğim, kavga ettiğim, büyüdüğüm ve nihayet baba olduğum şehir. Bu şehri, pek çok insanın sevmediği kadar severim.

Ankara sevdalısı insanları gördükçe, benim de bir şeyler yapasım gelir. Ne yapacağımı bilemem. Ama bir şeyler yapmalı, bir işin ucundan tutmalıyım derim kendi kendime.

Bu güne kadar bildiğim Ankara, Jansen planı çerçevesinde oluşan Ankara idi.  Şehrin eski hallerini emekli büyükelçi Bilal Şimşir’in “Ankara.. Ankara.. Bir Başkentin Doğuşu”  ve Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun “Ankara” kitaplarında okumuştum. Bu kitaplarda okuduğum şehre ait belgeleri ve fotografları da Murat Karayalçın’ın Büyükşehir Belediyesi Başkanı iken çıkarmış olduğu “Bir Zamanlar Ankara” adlı kitapta görmüştüm.

Bu gün yeni bir çalışmanın elime ulaşması ile Eski Ankara’yı yeniden tanıma fırsatım oldu. Meğerse benim  bilmediğim ne çok şey varmış.

1980’lerin sonlarında fotograf heyecanını damarlarıma şırınga eden değerli hocam Atila Cangır ile fırsat buldukça fotograf hakkında sohbet ederiz. 3-4 yıl kadar önce bir söyleşimizde, Uğurlu Tunalı’nın koleksiyonundan ve bunları yayına hazırlamaktan söz etmişti. Heyecanı gözlerinden okunuyordu. Bu konuyla ilgili ara ara konuştuk. Koleksiyona ulaşmaktan, kırk binin üzerindeki kartpostal arasında seçim yapmaktan hep aynı heyecanla söz ediyordu. Çalışmanın tamamlandığını yayın elime ulaşınca anladım. Değerli hocam beni unutmamış ve kitaptan bir takımı bana ayırmıştı.

Sayfalar arasında dolaştıkça tanımadığım bir Ankara çıktı karşıma. Osmanlı döneminden kalma Sarıkışla, Ankara’lı Gregoryan Ermenileri’nin Piskoposluk Merkezi Kırmızı Manastır, Kale’nin eteklerindeki Roma bendi, Saint Clement Fransız Koleji, Osmanlı Bankası’nın Ankara Şubesi gibi yerlerin fotograflarını “Cumhuriyetin Başkenti” çalışması sayesinde ilk kez gördüm.

Atila hoca’mın deyimiyle “Cumhuriyetle yaşıt ve onun ilk çocuklarından olan” Uğurlu Tunalı’nın koleksiyonunu yayımlaması, Ankara sevdalılarına verilmiş en büyük hediyelerden birisidir.  Bir koleksiyoncu, hiçbir zaman biriktirdiği nesnelerin medyada çoğaltılmasını istemez. Çünkü bu tür şeyler çoğaltıldıkça “nadir eser” özelliğini yitirir. Sayın Uğurlu Tunalı’nın büyük bir özveri ile uzun yıllardır biriktirmiş olduğu Ankara Kartpostalları koleksiyonunu biz meraklıları için yayımlatmış olması, ülkemize önemli bir prestij yayın kazandırmıştır. Bu yayın, Türkiye’nin ve Cumhuriyet’in Başkenti olan Ankara’nın nereden nereye geldiğini gözler önüne sermektedir.

Bırakılan mirası har vurup harman savuran yöneticiler yüzünden heba eden Ankara’lılar daha duyarlı, geçmişe daha saygılı yönetimleri hak etmektedirler.

Bu gün, dünyanın hangi ülkesine giderseniz gidin, şehir merkezleri, hele ki Başkentler cazibe merkezi olabilmesi için tarihi dokularını korurlar ve bunu korumakla da övünürler. 

Artık, Cumhuriyet döneminden ve öncesinden kalan son yapıları özenle koruyan bir şehircilik anlayışını desteklememiz ve hatta bunun için uğraş vermemiz gerekir.

En başta koleksiyonunu sunan Sayın Uğurlu Tunalı’ya, yayını basmayı kabul eden Ankara Üniversitesi Rektörü Sayın Prof. Dr. Nusret Aras’a ve çalışmayı titiz bir şekilde yürüten ve sonlandıran Sayın Atila Cangır’a, öncelikle bir fotografçı ve bir Ankara sevdalısı olarak teşekkür ederim.

Cengiz Oğuz Gümrükcü
25 Şubat 2008Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.