Ana Sayfa > Yayınlar > KitaplarTürkiye’de Basın Fotoğrafçılığının Görsel Tarihi Osmanlı’dan 1960’a

Uğur KAVAS

ktp_IMG_1365.jpg

Uğur Kavas’ın “Türkiye’de Basın Fotoğrafçılığının Görsel Tarihi  Osmanlı’dan  1960’a” adlı kitabı çıktı.

Kodak Türkiye’nin sponsorluğunda yayımlanan kitap, fotoğrafın bulunmasından 1960’a kadar geçen evrede, Osmanlı topraklarında ve Türkiye’de basın fotoğrafçılığının gelişimini, o dönemdeki foto muhabirlerinin anılarını içeriyor.

Basın fotoğrafçılığı alanında araştırma yapan akademisyen, öğrenci ve fotoğraf sanatına hevesli herkese hitap eden kitap, bu alanda eksikliği hissedilen kapsamlı ve anlaşılır bir derleme çalışması özelliği taşıyor.

Henüz yayınlanmamış olan kitabın 2’nci cildi ise, 1960’dan günümüze kadar olan dönemi kapsıyor.

1977 yılında deklanşöre basmaya başlayan Uğur Kavas, belediye muhabirliği ve başbakanlık muhabirliği yaptı. Ankara Kulübü, AFSAD (Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği), IFPO (Internatıonal Freelance Photographers Organization) ve TFMD (Türkiye Foto Muhabirleri Derneği) üyesi olan Kavas, 2007 Eylül ayında Başbakanlık Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünden emekli oldu.

2005 yılında, kızılötesi fotoğrafların  yer aldığı  Türkiye’deki ikinci albüm olma özelliğini taşıyan “Bir Başka Ankara”ya imza atan Kavas’ın, aynı zamanda, üç arkadaşıyla 1994’te yayımladığı “Çizgiler” adlı albümü de bulunmaktadır.

Kavas, fotoğraf çalışmalarının yanı sıra, Ankara konusunda da  araştırmalar yapmaktadır.

Foto Muhabirliğinin 1960’a Kadarki Tarihi

Orhan Koloğlu

“GAZETECİ dediğin muhabirlikle başlar mesleğe ve ilk işlerinden biri eline bir de fotoğraf makinesi almak olmalıdır...” diye uyarmışlardı, ustalarımız. Benim elimde de büyükbabamdan kalma 1930’lu yıllara ait bir makine olduğu için muhabirliğe kabulümde zorluk çekmediğimi sanıyorum. Yanlış anlaşılmasın, foto muhabiri olarak mesleği sürdürdüğüm sanılmasın, ama gerektiğinde hem futbol sahasında hem de olay yerlerinde -pek az da olsa- resim çektim ve gazetede yayınlandı.Ancak benim gibi 1940’ların ikinci yarısında mesleğe girenlerin ağırlıkta olduğu dönemde gerçek foto muhabiri diye belirtileceklerin sayısı son derece azdı. Selahattin Giz, Burhan Tan, Ali Ersan gibi ağabeylerimiz vardı. Anımsayamadığım birkaç kişi daha. Buna karşılık çok partili sisteme girişimizle birlikte habercilik alanında olduğu gibi bu sahada da büyük bir patlama oldu. Gökşin Sipahioğlu, Ara Güler, Suavi Sonar, Mehmet Biber ve daha birçok arkadaşımla birlikte Babıâli’de büyüdük. Ben yazı işlerine yönelirken, onlar kendi aralarında dünya çapında ün kazandılar. Hele Eleni Fotyadi’yi (Küreman) hiç unutamam. Futbol maçlarında resim çeken tek kadın foto muhabiri olarak anımsıyorum.Anımsıyorum diyorum ama, asıl bana bunları anımsatan 1977’den beri kendisi de foto muhabiri olarak çalışan Uğur Kavas’ın yeni çıkan “Türkiye’de Basın Fotoğrafçılığının Görsel Tarihi-Osmanlı’dan 1960”a isimli kitabı oldu. Basın tarihiyle ilgili olarak ben de “Basınımızda Resim ve Fotoğrafın Başlaması” ismiyle bir kitap yayınlamıştım ama sınırlıydı. Bu kez elimizde hem basında yer almış önemli resimleri, hem de bunları topluma kazandıran ustaların isimlerini ve yaşamlarını ayrıntılarıyla yansıtan bir eser var. Cumhuriyet öncesine ait sekiz, 1923-29’daki 6, otuzlu yıllardaki 7, kırklardaki 22, nihayet 1950’li yılların 69 foto muhabiri tanıtılıyor.Kitabını bana yollarken eklediği mektubunda Uğur Kavas, “haddimi aşarak bu kitabı yayınladım” diyor. Estağfurullah. Hiçbirimizin gerçekleştiremediği bir çalışmayı başarı ile yapmış. Asıl önemlisi, ikinci cilt olarak “1960’tan Günümüze”yi hazırlıyor ve daha da önemlisi bunun içinde “Foto Muhabirliği ve Etik, Şiddet, Eğitim, Mesleki Örgütlenme, Ekipman Sorunu, Sarı Basın Kartı Sorunu” gibi konuları ele alacak.


Ne demek haddini aşmak, çok önemli bir boşluğu dolduracak. Ben böylece basın tarihimizin çok önemli bir kısmının daha tamamlanacak olmasından mutluyum.


(02.09.2008)
Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.