Ana SayfaSUNUŞ

Fotografı ciddiye almaya başladığım 1988 yılında ben de herkes gibi tekniğin nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışıyordum.

Sonra 1990 yılında AFSAD’la tanıştım. Fotograf elde etmenin farklı yolları olduğunu öğrendim. “Belgesel Fotograf” özellikle ilgimi çekmeyi başarmıştı.


Çoğu İngilizce olan kaynakları okumak istiyordum, ama onlara ulaşmak zordu. Öncelikle kişisel kütüphanelere gözümü diktim. Kitap pahalıydı. Hele yurtdışından getirmek daha pahalıya mal oluyordu. Türkçe kaynak sınırlıydı ve hatta yok denecek kadar azdı.

1980’lerin sonlarında tanıdığım değerli hocam Atila CANGIR, Ankara Üniversitesi Basın Yayın yüksek Okulu’nun Kütüphanesinin kapılarını bana açtı. Halbuki öğrencisi değildim, sadece meraklı bir amatör olarak gitmiştim yanına. Bendeki bilgi açlığını ilk gören kişinin  hep Atila hoca olduğunu düşünmüşümdür. Bu sayfayı yayına hazırlarken ilk görüştüğüm isimlerden biri yine Atila Hocaydı. İLEF’in (A.Ü. İletişim Fakültesi) web sayfasındaki bilgilerden kaynak göstererek yararlanabileceğimi söylemişti. Burada kendisine ve bu sayfalarda emeği geçen herkese teşekkür etmek isterim.

Sevgili hemşerim Mehmet ÖZER, belki de gezdiğim ilk fotograf sergisini açan kişidir. Açılış davetiyesini bir yerlerde görüp sergiyi sessizce izleyip çıktığımı ve “Belgesel Fotografın çok güçlü bir anlatımı var…” dediğimi anımsıyorum. Fotografa dair yazılarını ve araştırmalarını benimle paylaştığı için kendisine de teşekkür etmek isterim.

Yine, yazılarını benimle paylaşmakta bir sakınca görmeyen ve uzun yıllardır tanıdığım değerli fotograf insanı Yrd.Doç.Dr. Beyhan Özdemir’e de teşekkür ederim.

Bu sayfanın oluşmasında çok emeği geçen değerli dostum Deniz TOKAY’a, geceyarılarına kadar bitmek bilmeyen enerjisini benimle paylaştığı için teşekkür ederim..

Gelelim bu web sayfasına. Burada, yola çıkarken asıl amacımız kavram karmaşasına bir son vermekti. Sonuçta Doğrudan Fotograf, Belge Fotografı, Belgesel Fotograf ve Haber Fotografçılığını doğru olarak ortaya koymayı başardık sanıyorum. Eksiklerimiz olduğunun farkındayız. Bunları zaman içinde tamamlayacağız. Çünkü bu sayfa canlı bir Belgesel Fotograf Portalı olsun istiyoruz. Sürekli genişleyen, yaşayan bir web sayfası olmalı diye düşünüyoruz.

Dosya konularımızda ele aldığımız usta isimleri burada eksiksiz anlatmak, aktaramak istiyoruz. İlk dosya konumuz olan August SANDER’e ait ulaştığımız ve yayımlanmasına izin verilen tüm makaleleri bir araya toplamaya çalışıyoruz. Kimi zaman yazışmalar zaman alıyor, ancak aradan zaman geçse de izinleri alınan tüm yazıları bu dosyalara ekleyebileceğiz. Bir gün birisi bu konuda bir araştırma yapacak olsa, derli toplu tüm bilgileri burada bulmalı diye düşündük.

Bu web sayfasına ve Belgesel Fotograf’a ilgi gösteren, bilgisini paylaşmak isteyen tüm fotograf dostlarının katkısını beklediğimizi mutlaka belirtmek gerekiyor.

Cengiz Oğuz Gümrükçü
Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.