Ana Sayfa > Projeler > Fotograf Akademisi'nin Fotografları ve Fotografa Uygulanan SansürFotograf Akademisi'nin Fotografları ve Fotografa Uygulanan Sansür

FA_8Mart.jpg
FA_8Mart_(1).jpg
FA_8Mart_(10).jpg
FA_8Mart_(11).jpg
FA_8Mart_(2).jpg

FA_8Mart_(3).jpg
FA_8Mart_(4).jpg
FA_8Mart_(5).jpg
FA_8Mart_(6).jpg
FA_8Mart_(7).jpg

FA_8Mart_(8).jpg
FA_8Mart_(9).jpg
Fotograf_Akademisi.jpg
Fotograf_Akademisi_(1).jpg
Fotograf_Akademisi_(10).jpg

Fotograf_Akademisi_(11).jpg
Fotograf_Akademisi_(12).jpg
Fotograf_Akademisi_(13).jpg
Fotograf_Akademisi_(14).jpg
Fotograf_Akademisi_(15).jpg

Fotograf_Akademisi_(16).jpg
Fotograf_Akademisi_(17).jpg
Fotograf_Akademisi_(18).jpg
Fotograf_Akademisi_(19).jpg
Fotograf_Akademisi_(2).jpg

Fotograf_Akademisi_(3).jpg
Fotograf_Akademisi_(4).jpg
Fotograf_Akademisi_(5).jpg
Fotograf_Akademisi_(6).jpg
Fotograf_Akademisi_(7).jpg

Fotograf_Akademisi_(8).jpg
Fotograf_Akademisi_(9).jpg

Fotograf Akademisi'nin Fotografları ve Fotografa Uygulanan Sansür

Geçtiğimiz günlerde fotograf camiası ilginç bir sansüre tanık oldu. Biz, sansüre karşı tavır geliştererek yasaklanan, toplanan fotografları sayfalarımıza taşıdık. Ayrıntıları aşağıda okuyacaksınız. Fotografları da gördünüz..

 

Yaratılmak istenen baskıcı toplum anlayışına hizmet edenleri şiddetle kınıyoruz.

 

Selam ve sevgilerimizle

 

Cengiz Oğuz Gümrükcü
Editör

 

 

İlk Açıklama

Fotoğrafa Müdahaleyi Protesto Ediyoruz!

 

Fotoğraf Akademisi  Belgesel Fotoğraf Seminerleri katılımcılarının 6. UFAT Fotoğraf Günleri kapsamında açılan 8 Mart Kadınlar Günü ve Yerel Seçimler temalı belgesel fotoğraf sergisine emniyet görevlileri tarafından müdahale edildi. Sergide yer alan 32 fotoğraftan 11’ini “sakıncalı” gören jandarma görevlileri fotoğrafları  panolardan indirilerek incelemeye aldı. 30 Nisan’da yapılan bu müdahalenin ardından Uludağ Üniversitesi yönetimi, festivali düzenleyen öğrencileri uyararak sergideki diğer fotoğrafları da indirtti. Festivalin web sayfasında sergiye ayrılan sayfa da aynı gün yayından kaldırıldı.

 

Galata Fotoğrafhanesi tarafından Fotoğraf Vakfı’nın desteğiyle yürütülen Fotoğraf Akademisi  Belgesel Fotoğraf Seminerleri’ne katılan 16 fotoğrafçının öğrenim sürecindeki ilk pratikleri olan 8 Mart Kadınlar Günü Kadıköy Mitingi ve 29 Mart Yerel Seçimleri’ni kapsayan fotoğraflarından Yücel Tunca’nın yaptığı seçki 30 Nisan-3 Mayıs 2009 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Fotoğraf Topluluğu’nun düzenlediği 6. UFAT Fotoğraf Günleri kapsamında sergilenecekti.

 

Galata Fotoğrafhanesi ve Fotoğraf Vakfı olarak, fotoğraflarımıza yönelik bu müdahaleyi protesto ediyoruz! “Anlamak ve anlatabilmek için muhalif bir yolculuk denemesi” olarak tanımladığımız belgesel fotoğraf seminerlerinde üretilen fotoğraflarımıza ve genel olarak herhangi bir yol ve yöntemle yapılan düşünceyi ifade eden üretimleri sınırlandırmayı hedefleyen yasakçı zihniyetlere karşı sessiz kalmamız mümkün değildir. Gerek emniyet güçleri, gerekse üniversite yönetiminden kaynaklanan bu türden baskıcı anlayışlara karşı kamuoyunu dayanışmaya davet ediyor;  alıkonulan fotoğraflarımızı geri istiyoruz.
İfademizin önemli bir parçası olan fotoğraflar özgür kalmalı!

 

Galata Fotoğrafhanesi ve Fotoğraf Vakfı


 

İkinci Açıklama

 

 

SANSÜRE HAYIR!
FOTOĞRAFLAR ÖZGÜRDÜR!


 
Uludağ Üniversitesi kampusünde açılan fotoğraf sergisine geçtiğimiz hafta kolluk kuvvetleri marifetiyle yapılan müdahale, fikir ve ifade özgürlüğüne yapılmış bir müdahaledir. Totaliter dönemlerde görülebilecek bu türden davranışlar, militarist zihniyetin özgür olması gereken üniversite atmosferindeki yansımasıdır. Meşru ve yasal olan 8 Mart Kadınlar Günü Mitingi’nde ve 29 Mart Yerel Seçimleri’nde çekilen fotoğrafları sakıncalı bulmak ve müsadere edilmesine izin vermek üniversite yöneticilerinin ayıbıdır. Akademik çatı altında bu ayıbı yapanların bilim, özgürlük, ifade, demokrasi ve vicdan konularında neler düşündükleri merak konusudur. Belgesel fotoğraflar fotoğrafçının gördüklerini gösterir. Gördükleri karşısında gözlerini kapatanlar ise gerçeği değiştirmez sadece kendilerini kandırırlar.

 


Fotoğrafların sergi salonundan indirilmesi, gösteriminin engellenmesine izin verenlerin, bu sansürcü yaklaşımlarına kamuoyu karşısında açıklama getirmelerini istiyoruz. Biz aşağıda imzası bulunan kişi, dernek ve diğer kurum ve kuruluşlar; ifade özgürlüğünün zedelenmesine neden olan bu tutumun gerekçelerinin açıklanmasını ve sergide fotoğrafları yer alan fotoğrafçılardan özür dilenmesini talep ediyoruz. Tersi durumda 2010 yılı sonuna kadar Uludağ Üniversitesi’nden gelecek hiçbir davete olumlu cevap vermeyeceğimizi, sosyal, kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinliklerine katılmayacağımızı kamuoyuna ilan ediyoruz.

 

Konuyla ilgili destek vermek isteyenler www.fotograflarozgurdur.com adresini ziyaret edip yukarıdaki metnin altına imzalarını koyabilirler.

 

 

Proje sahibine iletmek istediğiniz mesajı form aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Adınız:[ ! ]
Soyad:[ ! ]
E-Mail:
Konu:
Mesajınız:
Onay Kodu: Captcha
Onay Kodunu Girin:[ ! ]
 Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.