Ana Sayfa > Projeler > Balkanlar - Beyhan ÖzdemirBalkanlar - Beyhan Özdemir

A.Beyhan_Ozdemir_(1).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(10).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(11).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(12).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(13).jpg

A.Beyhan_Ozdemir_(14).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(15).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(16).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(17).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(18).jpg

A.Beyhan_Ozdemir_(19).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(2).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(20).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(3).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(4).jpg

A.Beyhan_Ozdemir_(5).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(6).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(7).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(8).jpg
A.Beyhan_Ozdemir_(9).jpg

Balkanlar - Beyhan Özdemir

Yrd.Doç.Dr. A.Beyhan Özdemir
DEÜ GSF Fotoğraf Bölüm Bşk.

 

“Kanunname-i Osmani” veya “Kanun-ı Kadim” olarak da bilinen “Kanunname”, Osmanlı Devleti’nde cezalandırma, yönetim ve maliye alanlarında şer’i hukuka uygun olmak koşuluyla padişahın koyduğu yasalardır. Kanunname’de; “Yörük taifesi öteden beri Devlet-i Aliye’nin güzide ve cengaver, itaatli, ferman dinleyen askerlerinden olup, eski seferlerde küffar ile yapılan harplerde, kendilerinden iyice yararlık ve yüz aklıkları görüldüğünden, bu taifeye Evlad-ı Fatihan adı verilmiştir” denilmektedir. “Evlad-ı Fatihan” terimi, tam olarak “fatihlerin (fethedenlerin) evlatları” anlamına gelir. Rumeli’nin fethinden sonra, oralarda yerleşmek üzere, Anadolu’nun Müslüman-Türk halkından, aileleri ile birlikte gidenlere verilen addır.

 

Ancak Balkanlar’daki Türk varlığı Osmanlı Devleti öncesinde de söz konusuydu. Balkanlar’da örneğin, Arnavutluk, Kosova ve Makedonya’da Hunlar, Avarlar, Bulgarlar, Oğuzlar, Kumanlar, Peçenekler ve Selçuklular gibi çeşitli Türk unsurlarının 378 - 1371 tarihleri arasında yerleşmiş oldukları da bilinmektedir. Türk nüfus, Osmanlılar’ın 1356’da Gelibolu Yarımadası’ndaki Çimpe Kalesi’ni almasından sonra Balkanlar’da hızla yayılmış ve 1912 yılına kadar yaklaşık 550 yıllık Türk egemenliğinde Rumeli, Türkleşmiştir.

 


Osmanlılar’ın Balkan Yarımadası’ndaki fetihleri sonucunda orada yerleşmeleriyle, yörüklerin sayıları artmış ve çok önem kazanmıştı. Rumeli’nin iskanı ve Türkleştirilip, İslam dininin yayılması amacıyla “Yörük” ve “Tatar Türkleri”nin bu bölgeye ilk defa ayak basmaları ise Yıldırım Bayezid zamanında olmuştur. 1691’de sultanın hatt-ı hümayunu ile Yörük Türkleri, “Evlad-ı Fatihan” adı altında ve Rumeli’nin sağ, sol ve orta kolunda olmak üzere yerleştirilmişlerdi. “Evlad-ı Fatihan”, önceleri “Yörük” deyimi ile birlikte kullanılmış ise de, daha sonraları yörük tabirinden vazgeçilmiştir. 1697’de yapılan sayıma göre, Rumeli’de “Evlad-ı Fatihan” olarak 1116 hane ve 16.582 kişi tespit edilmiştir.

 


İnsanlarını Türklerden ayırmanın imkansız olduğu, kılık kıyafetinden, yerel müziğimiz dedikleri ortak müziklerimize, geleneksel yemeklerimizden, geleneklerimize kadar, kısacası kültürlerimiz birbirine o kadar benzer ki, sanki bir bütünün parçaları farklı coğrafyalarda yaşamaya devam ediyor. Özellikle yemek konusunda Balkan mutfağı bize hiç de yabancı değil. Kurufasulyecileri, kebapçıları, börekçileri, Elbasan tavası ile aynı damak tadımıza hitap eden çok güzel ve özenli lokantaları, köftecileri ve börekçileri her yerde bulmak mümkün.

 

Balkanlar’da dolaşırken sanki Anadolu’daki bir kentte gibi, insanları sıcak, misafirperver ve Türk olduğunuzu duyduklarında gözlerinin içinin parladığını ve yüzlerinde bir sevinç ifadesi oluştuğunu görüyorsunuz. Küçük dükkanları, taş döşemeli sokakları, çeşmelerı, taş köprüleri vs. burası bizden biri gibidir, Osmanlı zorunlu olarak bu topraklardan ayrılmış gibi gözükse de fiili durum hiç de öyle değil gibi !

 

Yararlanılan Kaynaklar :
http://www.turktarih.net/index.php?turk=tarih&nu=366
http://www.itusozluk.com/goster.php/evlad+%FD+fatihan
http://www.sadakat.net/forum/tarihi-ve-kulturel-degerlerimiz/uskup-de-neresi-ki-7159.0.html
http://www.makturk.com/modules.php?name=News&file=article&sid=392
http://www.sosyomat.com/etiket/%C3%BCsk%C3%BCp

Özgeçmiş - Beyhan Özdemir


1965 yılında Gaziantep'te doğdu. 1982-1986 yılları arasında Ankara Üniversitesi DTCF Macar Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde okudu. 1986'da girdiği Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi "Sinema-TV Fotoğraf" Bölümü'nden 1990 yılında mezun oldu. 1992'de DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde "Çağdaş Macar Sineması ve Istvan Szabo" başlıklı master teziyle Yüksek Lisans eğitimini tamamladı. 1992 yılında TRT İzmir TV'sinde yardımcı yönetmen olarak çalıştı. 1993-1996 yılları arasında Adnan Menderes Üniversitesi Güzel Sanatlar Bölümü'nde Okutman olarak görev yaptı.

 

DEÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü'ndeki Doktora çalışmasını 1996 yılında tamamladı. Fotoğrafın ortaya çıkışı, bir sanat olarak değerlendirilmesi ve günümüzde fotoğrafa müdahalenin teknik, ideolojik ve estetik boyutlarının incelendiği "Fotoğrafik Dilyetisinin Evrimi Bağlamında Müdahale Sorunsalı" adlı doktora teziyle "Bilim Doktoru" ünvanı aldı.

 

1996 yılında DEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Fotoğraf Bölümü'ne öğretim görevlisi olarak atandı. 1996-1998 yılları arasında Muğla Üniversitesi Milas M.Y.O'nda "Belgesel Fotoğrafçılık" dersi verdi.

 

Bugüne kadar yurtiçinde ve yurtdışında 28 kişisel sergi açtı. Çeşitli dergilerde yazıları yayınlandı, ulusal ve uluslararası toplantılarda konferanslar verdi. 20'den fazla karma sergiye katıldı, dia gösterileri yaptı. 2 tanesi uluslararası olmak üzere toplam 20 ödül, çok sayıda sergileme aldı. Çeşitli fotoğraf yarışmalarında jüri üyelikleri yaptı. Gaziantep Fotoğraf Sanatı Derneği (GAFSAD) üyesi, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği (İFOD) Yönetim Kurulu Başkanıdır. Halen DEÜ GSF Fotoğraf Bölüm Başkanı olarak görev yapmaktadır. Evli ve bir oğlu var.

 

 

Proje sahibine iletmek istediğiniz mesajı form aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Adınız:[ ! ]
Soyad:[ ! ]
E-Mail:
Konu:
Mesajınız:
Onay Kodu: Captcha
Onay Kodunu Girin:[ ! ]
 Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.