Ana Sayfa > Projeler > Şinasi Barutçu FotograflarıŞinasi Barutçu Fotografları

Portre.jpg
kitap.jpg
kitap1.jpg
sinasi_barutcu.jpg
sinasi_barutcu_(1).jpg

sinasi_barutcu_(10).jpg
sinasi_barutcu_(11).jpg
sinasi_barutcu_(12).jpg
sinasi_barutcu_(13).jpg
sinasi_barutcu_(14).jpg

sinasi_barutcu_(15).jpg
sinasi_barutcu_(16).jpg
sinasi_barutcu_(2).jpg

Şinasi Barutçu Fotografları


Aşağıdaki yazılar İFSAK’ın web sayfasından http://www.ifsak.org/publishDocument.php?id=1821 adresinden İFSAK'ın izniyle alınmıştır.

 

Şinasi Barutçu “Hayatı”

 

1906 İstanbul doğumlu fotoğraf sanatçımız. Fotoğrafçılığa 1920’de Resne Fotoğrafhanesi’nde karanlık odada Mehmet bey’in yanında çırak olarak başladı.
1925-26 döneminde İstanbul Muallim Mektebi’ni bitirerek, aynı okulda öğretmen olarak atandı.
1928 yılında gittiği Almanya’da Köln İş Muallim Mektebi ve Bonn Pedagoji Akademisi’nde okudu.
Leica fotoğraf makinası satın alan ilk Türk oldu.
1932 yılında Türkiye’ye dönerek Ankara’da Gazi Terbiye Enstitüsü’ne Yazı, Grafik Sanatlar ve Fotoğrafi Öğretmeni olarak atandı ve otuz seneden fazla aynı kurumda çalışmaya, her yıl sergiler açmaya devam etti.
Açılan Halkevleri’nde fotğraf amatörleriyle çalışmalar yaptı ve Ankara veya Türkiye çapında fotoğraf yarışmaları düzenlenmesine önayak oldu.
Yurt içi ve yurt dışındaki yarışmalarda önemli dereceler (örneğin 1936 Almanya Olimpiyat fotoğraf yarışmasında ikincilik, 1950 Marshall fotoğraf yarışmasında birincilik, ikincilik ve üçüncülük) aldı, jürilik yaptı.
Esas görevine ek olarak 1941 yılında Ankara Polis Enstitüsü’nde fotoğrafi öğretmenliği, 1943 yılında Basın-Yayın Umum Müdürlüğü’nde Foto Servisi Şefliği gibi görevler üstlendi.
1945’te Cilo dağları ve Reşko zirvesine tırmandı ve geniş bir fotoğraf arşivi oluşturdu. Safder Sürel ile birlikte Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Profesyonel ve Amatörün Foto Dergisi’ni çıkardı.
1947’de “Foto Konuşmaları” adlı bir kitap çıkardı.
1950’de uzun süre başkanlığını yaptığı “Türkiye Amatör Foto Kulübü” - TAFK’ı ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı “Öğretici Filmler Merkezi”ni kurdu.
1955 yılında Adana’da Türkiye’deki ilk renkli fotoğraf sergisini açtı.
1956’da Ankara’da renkli fotoğraflarını Türkiye’nin ikinci renkli fotoğraf sergisinde sergiledi.
1958’de TAFK, “Fédération Internationale de l’Art Photographique” üyesi oldu.
1959 yılında onun girişim ve yardımlarıyla Trabzon Amatör Foto Klübü kuruldu.
1961’de İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Yazı, Grafik Sanatlar ve Fotografi Öğretmeni olarak İstanbul’a yerleşince, 1949 yılında kurulmuş olan İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Klübü – İFSAK’a üye oldu, başkanlığa seçildi.
1950-1960 yıllarında Ankara, Manisa, Kayseri, Erzurum illerinde dağcılık kulüpleri kurulma girişimleri başladığı dönemlerde Dr. Bozkurt Ergör’ün 1962 yılında İstanbul’da “Türk Dağcılık 2 Kulübü” adı altında kurduğu ve 1972 yılına kadar varlığını sürdüren kulübün yönetiminde de bulunmuştur ve bu çalışmalar ülkemizde ilk özel dağcılık örgütlenmelerinin çekirdeğini oluşturmuştur.
Türk fotoğrafının öncülerinden Şinasi Barutçu (1906-1985), yaşamı boyunca eğitmen, fotoğrafçı, sanatçı olarak büyük hizmetler vermiş; Türkiye’de ilk fotoğraf dergisi, ilk fotoğraf kulübü, ilk renkli fotoğraf sergisi onun tarafından gerçekleştirilmiştir. Şinasi Barutçu, Fotogen – Fotoğraf Sanatı Derneği ‘nin geleneksel hale gelen “Şinasi Barutçu Fotoğraf Kupası” etkinliğiyle her sene anılmakta ve yaratıcı ruhu yaşatılmaya çalışılmaktadır.

 


Şinasi Barutçu hakkında birkaç alıntı


“Fotoğraf sanatı Cumhuriyetin ilk yıllarında, hemen tüm sanat dalları gibi devlet tarafından uygulanan bir kültür politikası çerçevesinde değerlendirilmiştir. Bugünkü adı “Basın Yayın ve Enformasyon Müdürü”, o günkü adıyla “Matbuat Umum Müdürü” olan Vedat Nedim Tör, yayınlar ve sergiler yoluyla ülke tanıtımında fotoğrafın gücünü kanıtlamaya çalışmıştır. 1940 yılında Münif Fehim, Suat Tenik, Hüsnü Cantürk, İhsan Erkılıç ve İlhan Arakan, Eminönü Halkevi’nde büyük ilgi toplayan bir sergi açarlar. 1940’lı yıllar Türk fotoğraf sanatının sahneye çıkmaya başladığı yıllardır.

 


Şinasi Barutçu, ülkemizde fotoğraf eğitimini başlatan fotoğrafçılığın ülke çapında yayılması amacıyla idealist bir öğretmen ruhuyla yılmadan çalışan, yazan, yayınlayan, 1938-1941 yıllarında öğrencileriyle birlikte yurdumuzu yakından tanımak amacıyla bisikletle dolaşan, fotoğraflı yaşam disiplinini yerleştirmeye çalışan çok yönlü bir insandır. Fotoğraflarda, yaşamın ince çizgilerini, saf renklerini, sahip olduğu düşünce yapısı, duygularını, geniş bir dil esnekliği içinde geliştirdiği özgün üslubuyla yansıtan bir ustamızdır. Cumhuriyet döneminde ciddi ve sanatsal fotoğraf eğitimi, 1932 yılında Almanya’da öğrenim gören Şinasi Barutçu’nun Gazi Eğitim Enstitüsü’ne atanmasıyla başlar. Zorunlu fotoğraf dersi haftada iki
saattir.

 

Ülkemizde Cumhuriyet döneminde 1940 yılında başlamak üzere İstanbul’da İhsan Erkılıç, Ankara’da Şinasi Barutçu’nun çevresinde sergiler açan kadro, 1950 yılında “Türkiye Amatör Foto Kulübü” - TAFK’ın kuruluşunda da görev almışlardır. TAFK 1959 yılında kurulan “İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatör Kulübü” İFSAK’ın çekirdeğini oluşturmuştur. Ankara’da 1950 yılında Şinasi Barutçu’nun öncülüğünde kurulan ilk fotoğraf kulübü TAFK’ın kapanmasıyla doğan boşluğu AFSAD doldurmuştur.”

(http://www.gorselsanatlar.50megs.com/rbilgi/fotografsanatiturkiye.htm)

 


“Cumhuriyet Döneminde fotografçılar arasında (Atatürk’ün dediği gibi..) “Alnında ışığı ilk hisseden”lerden biri Şinasi Barutçu “hoca” olmuştur. Barutçu’nun hocalığı bir yakıştırma değildir. Tam anlamıyla canıyla, kanıyla bir hocalıktır. O yılların egemen toplum ruhu Barutçu’nun fotografına sinmiştir. Bu fotoğraf ince duygular içeren, herkesin dikkatini çekmeyen ayrıntılar aracılığıyla bütünü yansıtan, yaşamın doruklarını yakalamayı amaçlayan bir fotoğraftır. 1950’li yıllar fotoğrafçıların Anadolu’nun tozuna toprağına karıştığı, kırsal temalara ağırlık verdiği, aynı paralelde köyünden, toprağından koparak kent kıyılarına vurmuş insanların görüntülenmesine özen gösterdikleri yıllardır.
1980 sonrası, fotoğraf sanatına eğilim duyanların toprağa bağlı “haslık” rüzgarının etkisinden bir ölçüde kurtularak “Dünya İnsanı” açılımını yakalama uğraşı içinde olduğu görülmektedir.”

 

http://www.fotografya.gen.tr/issue-4/cengiz.html ve http://www.belgeselfotograf.com/turkiyede_fotograf.phtml  - Cengiz Oğuz GÜMRÜKCÜ

 

 

 
Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.