Ana Sayfa > Projeler > Emek Sineması - Ilgın Erarslan YanmazEmek Sineması - Ilgın Erarslan Yanmaz

emeksinemasi_ilginerarslan_01.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_02.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_03.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_04.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_06.jpg

emeksinemasi_ilginerarslan_05.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_07.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_08.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_09.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_10.jpg

emeksinemasi_ilginerarslan_11.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_12.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_13.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_14.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_15.jpg

emeksinemasi_ilginerarslan_16.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_17.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_18.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_19.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_20.JPG

emeksinemasi_ilginerarslan_21.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_22.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_23.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_24.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_25.jpg

emeksinemasi_ilginerarslan_26.jpg
emeksinemasi_ilginerarslan_38.JPG

Emek Sineması ve Emektarları

 


Alışveriş merkezlerinde açılan, salonları ve perdeleri küçük ama izleyici talebi büyük sinema komplekslerinden sonra Emek Sineması'nın izleyici sayısı düşmeye başladı. Film dağıtım şirketlerinin filmlerin oynayacağı sinema salonları ile ilgili tercihleri, her filmin kopya DVD’lerinin bulunabilmesi, seyircinin alışkanlıklarını değştirmesi, rant kaygısı, sinemanın sadece ticari bir ürün haline getirilmeye çalışılması ile birlikte seyirci sayısı iyice azaldı. Fotoğrafları çekmeye başladığımda Demirören Alışveriş Merkezi inşaatı temeli atılmıştı, sinemanın yakında kapanacağı korkusu başlamıştı.  Gelişmeler çok hızlı oldu, sinema tadilat ve özelleştirme gerekçesiyle kepenklerini kapattı.  Bugün bağımsız tüm sinemalar aynı tehlike ile karşı karşıyalar.

 

Emek Sineması yıllarca Uluslararası Film Festivali'ne ve Filmekimi'ne gelen  binlerce festival seyircisine, ünlü yönetmen ve oyuncuya ev sahipliği yaptı. 2010 yılının Nisan ayında Film Festivali’nin açılış töreninde bir grup sinemaseverin ‘’Emek Sineması’nı yıktırmayacağız’’ sloganı ile ortaya çıkmasıyla birlikte sinemanın bulunduğu Cercle d'Orient binasının cephesinin korunarak, yıkılıp yerine bir alışveriş merkezi yapılacak olması, sinemanın da binanın en üst katlarına yerleştirilmesi projesi gündeme geldi.  Bunun üzerine tüm sinemaseverler çeşitli platformlarda seslerini duyurarak, protesto ederek, imza toplayarak kampanyalarını sürdürdüler. Proje yandaşlarının basında yaptığı yetersiz  açıklamalar tepkiyi daha da  çok arttırdı.  Mimarlar Odası’nın dikkat çektiği gibi İstanbul'da başta Tarlabaşı olmak üzere kentsel dönüşüm adı altında, şirketlerin rant yaratma ve sağlama amacıyla kültürel ve tarihi mirasları yok eden projelerin olduğunun bir kanıtı ve simgesi haline geldi Emek Sineması.

 

Projenin uygulanmasını önlemeye çalışan mesleki platformların, sinemaseverlerin, İstanbul severlerin çabaları karşısında; proje sahibi ve uygulayıcı, projeye izin verecek Anıtlar Kurulu,  Kamer İnşaat, Beyoğlu Belediyesi, Büyükşehir Belediyesi, Turkmall, Kültür Bakanlığı, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’nun alacağı kararlar umut ve merakla bekleniyor.

 

1924 yılından beri hizmet veren ancak şimdi yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya olan  Emek Sineması ve 30 yıldır sinemaya hizmet veren emektarları… Emek Sineması ile nostaljik bağları olan herkesin söylediği tek bir şey var: ''Akıllardaki Emek Sineması hep onlarla birlikte anılacak'' Ve umarım gösterilen çabalar sayesinde akıllardaki Emek Sineması kapanmayacak, sevdiğimiz emektarları ile birlikte yeniden kapılarını seyircisine açacak.

 

Yeşilçam sokaktaki bu sinema; barok ve Rokoko bezeli duvarları, 875 kişilik salonu, tarihi ve geçmişi ile diğer sinemalardan farklıdır.

 

Sinema 1924 yılında ''Melek'' adıyla başlamış.Perdenin her iki yanında yer alan, Art Nouveau tarzı melek figürlerinden ismini alan sinemanın ilk sahipleri, o dönem İpek ve Sümer sinemalarının da sahipleri olan, A. Saltiel ile H. Artidi'ymiş. Daha sonra Emekli Sandığı'na  geçen sinemayı 1958 yılına kadar İpekçi kardeşler işletmiş. Bu tarihte Emekli sandığı, sinemanın işletmesini alıp adını ''Emek'' olarak değiştirmiştir. 1969 yılında Turgut Demirağ'a geçen sinemanın işletmesini 1975 yılından beri 2006 yılında vefat eden İsmet Kurtuluş ve Süheyla Kurtuluş yaptı.

 

Çalışanları kadar meşhur ekose üniformalarını Emekli Sandığı 1963 yılında yaptırmış.

 

Sinema Müdürü Hikmet Dikmen 1956 senesinde Emek Sineması'nda yer gösterici olarak çalışmaya başlamış.(emek sinemasında çalışanlar yer göstericilerine kendi aralarında program şefi diyorlar) Hikmet Bey gece geç saatlere kadar sinemanın kapısında güler yüzüyle gelenleri karşılar, çıkan problemleri bir çırpıda çözmek isterdi.. Hayatı sinemadır ve hatta Ahmet Tulgar'ın yayınlanan bir yazısında ''Emek Sineması sizin için ne ifade ediyor'' sorusuna ''Mukaddes bir yuva, muhabbetim benim. Üç evlilik yaptım ama Emek'ten vazgeçmedim, hiç ihanet etmedim'' diye yanıt verir. Karısı Naciye Hanım ise 10 yıldan uzun bir süre büfede çalışmış. İlk başlarda amacı sadece eşine yardım etmekmiş ama sinemaya o kadar alışmış ki bir daha kopamamış.

 

Makinist Ömer Abdullah Bunlu Emek Sineması’nda 1979 yılından beri çalışıyor. Yıldız Film Stüdyoları kapandıktan sonra Emek sinemasının yaşlı makinisti Nihat Bey'in daveti üzerine buraya gelen Bunlu'ya bu tutkusu babasından geçmiş. "Babam çok severdi sinemayı. Bizi de götürürdü. Ben aslında bir sinema stüdyosunda çalışmak isterdim. Ancak stüdyolar bir bir kapanınca burada çalışmaya başladım." Atıf Yılmaz'a ve 'Amadeus'un yönetmeni Milos Forman'a hayran olan Bunlu, bir de 'Guguk Kuşu'nu unutamıyor. Kendi deyimiyle 'gözünü açmış bu işi görmüş' Bunlu, bu yüzden 'Bu işi yapmasaydınız, ne yapardınız?' sorusuna verecek yanıtı yok. Kaynak: Sema Uludağ/Radikal 1999

 

''Gone with the Wind'' filminin 70 mm'lik kopyasını gösteren Bunlu, filmin Emek Sineması'nda 6 ay vizyonda kaldığı söylüyor.

 

Gelişmeleri www.emeksinemasi.org
www.emeksinemasiniyasatalim.org adreslerinden takip edebilirsiniz.

 

 

 Özgeçmiş - ILGIN ERARSLAN YANMAZ

1973 İstanbul doğumluyum. Orta öğrenimimi İstanbul Özel Alman Lisesi’nde, yüksek öğrenimimi ise Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde tamamladım.

Uzun yıllar İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nda çalışıp fotoğrafla haşır neşir olduktan sonra geç olsun ama güç olmasın umuduyla 2006 yılında yoluma serbest fotoğrafçı olarak devam etmeye karar verdim. Nasıl olduğunu anlamadan peşinden sürüklendiğim ve "iyi ki de" dediğim bir fotoğrafçılık hikâyem var. Hikâyesi olan fotoğraflara düşkünüm ve de hikâyelerin peşinden gitmeyi...

Dikkatten kaçabilecek ama üzerine düşünülebilecek konulara ya da anlara tanık olmayı, fotoğraflarla anlatabilmeyi  seviyorum.

www.ilgine.com

 

Proje sahibine iletmek istediğiniz mesajı form aracılığıyla gönderebilirsiniz.

Adınız:[ ! ]
Soyad:[ ! ]
E-Mail:
Konu:
Mesajınız:
Onay Kodu: Captcha
Onay Kodunu Girin:[ ! ]
 Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.