Ana Sayfa > Fotoğraf Yazıları > Fotoğrafta EtikDijital Fotoğraf Belgesel Fotoğrafın Sonu mu? - Cengiz Oğuz Gümrükçü“Dijital fotograf belgesel fotografın sonu mu?” sorusunu sorduğumuzda “Dijital fotograf piyasasını” ve “Belgesel Fotograf”ın  şimdiki durumunu doğru olarak tanımlayabilmek gerekir.


devami…

 


Düşmanla Yaşamak: Ev İçi ŞiddetBen ev içi şiddetin değil, aşkın fotoğrafını çekmek için oradaydım. Tesadüfen, bir kadının sevdiği adam tarafından evinde dövüldü¬ğüne tanık oldum. Böyle birşeyin olabileceğini daha önce hiç düşünme¬miştim. Bu, seksenli yılların başında oluyordu.


devami…

 


Sayısal Görsel Üretim Çağında Belgesel Fotoğrafa Etik Bir YaklaşımTahir Ün
İnsanoğlunun görüntüye olan bağlılığı, henüz Paleolitik çağda Altamira Mağarası'ndaki av  resimlerinin büyüsüne kapılmasıyla başlar. Aslında bu, günümüze değin sürecek olan doğayı yansıtma çabalarının da başlangıcı olacaktır.


devami…

 


Fotoğrafçının Adabı Fotoğrafın ErkânıÖzcan Yurdalan

OLAĞAN ‘İNSANİ-VİCDANİ-DEMOKRATİK’HALLER
ESTETİK VE KAYBOLAN GERÇEKLİK
BELGESEL FOTOĞRAF NEYİN ARACI DEĞİLDİR
MERAKLISI İÇİN OKUMA ÖNERİSİ

 


devami…

 


Modelini ÖldürmekTanju Akleman

“Benim yani ölümün fotoğrafını çekmeni istiyorum der” Azrail, Wim Wenders’in Palermo’da Yüzleşme filminde fotoğraf sanatçısı Finn Gilbert’e. Yaşamının bağışlanması bu fotoğrafı çekmesine bağlıdır...


devami…

 


Fotoğrafta ‘etik’ sorunuMurat Yaykın

Türkiye’de son yıllarda belgesel fotoğraf üzerine konuşmalar/tartışmalar sürdükçe bende yazılarımda okuyucu ile paylaşmaya çalışıyorum. Geçen yazımda “fotoğrafçının tutumu”na değinirken etik kavramına da kısmen değinmiştim. Bugünlerde bu kavramları anımsamak, kapsamlarını, içeriklerini yinelemek gerekli görünüyor.


devami…

 


Koyun olmayan yerde keçi, Abdurrahman Çelebi...Murat Germen

"Hoppalaaa, nerden çıktı bu başlık?" diyeceksiniz. Ben de bilmiyorum, yazacağım şeyle ilgisi yok aslında. Koyunlarla (ki ülkemizde çok var), keçilerle (ki onlardan da çok var inadına),


devami…

 


Fotoğrafçılar İçin Bir 'Model Sözleşmesi' ÖnerisiKemal Cengizkan

 

Genel tanım olarak sözleşmeler iki taraf…
devami…

 


Fotoğraf ve etik üzerine...Murat Germen

 Fotoritim dergisinin Aralık 2008 sayısında, Tanju Akleman’ın “Fotografla Yüzleşme” adlı köşesinde “Modelini Öldürmek” başlıklı bir yazı yayınlandı. Fotografçı ve modeli arasında olması gereken ama ülkemizde çoğunlukla önemsenmeyen saygı…
devami…

 


Kötüyü Sosyal belgesel fotoğraf alanında “etik” ve farklı bir dilin imkânı üzerine notlarAli Saltan

Herhangi bir insan faaliyeti söz konusu olduğunda, o faaliyet içindeki ilişkilerin, kişilerin hak ve özgürlüklerine ve de varoluşlarına zarar vermeyecek şekilde geliştirilmesine işaret eden “etik” göz ardı edilemez.


devami…

 


Fotoğrafçının TutumuMurat Yaykın

Umarım çalışmalarım dünyanın iyileşmesini sağlar. Fakat ben bu amacı bir bireyi kullanarak gerçekleştirmek istemiyorum. Bizim daha derinlerde yatan sorunlara ulaşmamızı sağlayan şey bireyin anlattıklarıdır.


devami…

 
Share   


COG Sitesi için tıklayın. Tasarım: CANDENİZ Bu işin arkasında kimler var ! Sitenin tüm bölümlerini birlikte gör.